Jakie są sposoby odzyskiwania ciepła?

Jedną z popularnych metod na odzysk ciepła przy wentylacji przemysłowej jest rekuperacja. Charakteryzuje się dosyć wysoką wydajnością, na poziomie nawet 70% i stosunkową niską ceną. Równie dobrze działają pompy cieplne, których sposób funkcjonowania można określić jako odwróconą klimatyzację.

Najpowszechniejszą i najprostszą metodą odzysku ciepła jest recyrkulacja. Jednak sposób jej działania zakłada, że część wywiewanego powietrza wraca do pomieszczenia, co prawnie nie może mieć miejsca w zakładach, w których są wydalane niebezpieczne substancje lub nieprzyjemne zapachy. Dawniej powszechnie wykorzystywaną metodą odzysku ciepła z wentylacji były układy glikolowe, jednak ze względu na ich niską, w porównaniu do innych metod, skuteczność oraz wysoką cenę, obecnie rezygnuje się z tej metody.

alternative

Jak działa rekuperacja przemysłowa?

Rekuperacja jest sposobem na odzyskanie energii cieplnej za pomocą wymienników ciepła. Jednak w tym przypadku, w przeciwieństwie do klasycznej recyrkulacji, powietrze wywiewane nie miesza się z tym napływającym. Energia jest przekazywana poprzez wymiennik ciepła, np. pod postacią specjalnych płytek stworzonych z aluminium, stali nierdzewnej, szkła, a nawet tworzyw sztucznych. Rekuperacja przemysłowa pozwala zmniejszyć straty ciepła spowodowane wentylacją pomieszczeń. Odzyskaną za pomocą rekuperatora energię można spożytkować np. na ogrzanie części socjalnych zakładów przemysłowych.

W zależności od potrzeb konkretnego rodzaju przemysłu, rekuperatory dzieli się na różne typy, takie jak rekuperatory obrotowe, spiralne czy krzyżowo-płytowe. Każdy z nich charakteryzuje się innym wykorzystywanym wymiennikiem ciepła oraz, zależną od niego, wydajnością.

Oczywiście, aby zastosować rekuperację w budynku, potrzebna jest tam wcześniej zamontowana wentylacja. Najrozsądniej jest pomyśleć o tych dwóch instalacjach jeszcze podczas budowy i skorzystać z usług firmy, która się tym zajmuje.